آموزش رزبری پای ساخت led چشمک زن با رزبری پای (19)

یکی از قابلیت‌های Pi کاربرد آن در پروژه‌های الکترونیکی است. شاید قبلاً از Arduino به‌عنوان یک میکروکنترلر استفاده کرده باشید. Pi به دلیل پردازنده و حافظه توسعه‌یافته قابلیت‌های بیش‌تری نسبت به Arduino فراهم ساخته است.

1901

Raspberry Pi به‌علت داشتن یک PWM (سرنام  Pulse Width Modulation) پین خروجی و تعدادی پین‌های ورودی/ خروجی همه‌منظوره، می‌تواند در کنترل سخت‌افزارهای الکترونیکی مانند زنگ اخبار، چراغ‌ها و کلیدها مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از مراحلی که در ادامه شرح داده می‌شود، قادر خواهید بود ال‌ای‌دی‌ها را با استفاده از Pi کنترل کنید. قبل از این‌که کدنویسی را شروع کنید، به ساختار و نحوه قرار گرفتن پین‌ها روی Pi نگاهی بیاندازید. بسته به این‌که چه زمانی Pi را خریداری کرده‌اید، ممکن است از نسخه 1 یا 2 استفاده کنید. نحوه قرار گرفتن پین‌های ورودی/ خروجی همه‌منظوره در این دو نسخه کمی متفاوت است. در این‌جا با نسخه 1 کار خواهیم کرد.

1902

اگر به گوشه سمت چپ بالای تابلو نگاه کنید، یک برچسب سفید رنگ به نام ‘P1’ مشاهده می‌کنید. پین 1 در این قسمت قرار دارد و بالای آن نیز پین 2 است. این الگو ادامه دارد تا به پین 26 برسید.

1903

پین 1 ولتاژ 3.3 ولت دارد و پین اصلی برای تأمین برق ال‌ای‌دی است. پین‌های 2 و 4 ولتاژ 5 ولت و پین‌های 6، 9، 14، 20 و 25 پین‌های اتصال به زمین دارند.

1905

پین 1 ولتاژ 3.3 ولت دارد و پین اصلی برای تأمین برق ال‌ای‌دی است. پین‌های 2 و 4 ولتاژ 5 ولت و پین‌های 6، 9، 14، 20 و 25 پین‌های اتصال به زمین دارند.

1905

حال بردبورد، دو سیم، یک مقاومت 270 اهم و یک ال‌ای‌دی بردارید. اگر دقت کنید، یکی از پایه‌های ال‌ای‌دی اندکی خمیدگی دارد. این پایه را در نظر داشته باشید؛ زیرا در مراحل بعدی مهم است. مطمئن شوید که Pi به برق وصل نباشد.

1906

یک پایه سیم را به پین شماره 1 روی Pi و پایه دیگر را به بردبورد وصل کنید. مهم نیست سیم را به کدام قسمت از بردبورد وصل کنید، فقط دقت کنید جایی که وصل کردید در اطراف آن شکاف‌های کافی برای ال‌ای‌دی‌ها وجود داشته باشد.

1907

سر ماده‌ سیم را به پین 6 و سر دیگر را به بردبورد وصل کنید. دقت کنید که باید فضای کافی برای مقاومت خود در نظر بگیرید. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که تحت هیچ شرایطی مقدار مقاومتی که انتخاب می‌کنید، کم‌تر از مقدار مقاومت ال‌ای‌دی نباشد.

1908

حال یک سر مقاومت را نزدیک سیم متصل شده به زمین و سر دیگر را به یک شکاف زیر سیم 3.3 ولت وصل کنید.

1909

ال‌ای‌دی را بردارید. پایه‌ خم‌ شده را کنار سیم 3/3 ولت و پایه دیگر را کنار مقاومت (رو‌به‌روی سیم متصل به زمین) وصل کنید.

1910

USB را به برق، لپ‌تاپ یا کامپیوتر وصل کنید تا روشن شود. به محض وصل شدن به برق، ال‌ای‌دی باید روشن شود.

1911

این ال‌ای‌دی را از طریق کدنویسی کنترل کنید. پیش از آغاز، به‌روز بودن همه برنامه‌ها را با استفاده از دستور sudo apt-get dist-upgrade چک کنید. برای کنترل ال‌ای‌دی باید به ریشه دسترسی داشته باشید، پس در پایانه دستور su را وارد ‌کنید. اگر نمی‌خواهید از این دستور استفاده کنید، باید به‌خاطر داشته باشید که قبل از نوشتن هر دستوری کلمه ‘sudo’ را اضافه کنید. یک کتاب‌خانه بسیار مفید به‌نام GPIO پایتون وجود دارد که کار با پین‌های GPIO را بسیار راحت می‌کند. با استفاده از دستور زیر، این کتاب‌خانه را دریافت کنید و فایل‌های آن را از حالت فشرده خارج سازید.

1912

1913

با استفاده از دستور زیر کتاب‌خانه را دانلود کنید.

1914

ابتدا یک قطعه کد پایتون بنویسید و کتاب‌خانه را در آن وارد کنید و درون یک بلاک try-except قرار دهید تا مطمئن شوید همه‌چیز به‌درستی انجام می‌شود. برای اطمینان از درست بودن کد، دستور sudo python gpio.py را وارد کنید.

1915

gpio.py نام کدی است که نوشتید. دوباره کد را در Nano باز و حالت ورودی/ خروجی به تابلو را تنظیم کنید.

1916

برای این‌که یک پین به‌درستی کار خود را انجام دهد، باید مشخص شود که از نوع ورودی است یا خروجی. این کار در کتاب‌خانه GPIO از طریق فراخوانی تابع GPIO.setup انجام می‌شود. شماره پین را به این تابع ارسال ‌و یکی از دو حالت GPIO.OUT یا GPIO.IN را برای آن تعریف ‌کنید. به دلیل این‌که قرار است در این پروژه از ال‌ای‌دی استفاده کنید، پین از نوع خروجی است.

1917

قدم بعدی این است که مشخص کنید پین یک خروجی تولید کند و سپس راهی برای خارج شدن از برنامه پیدا کند. در این‌جا باز هم از کلاس GPIO استفاده و تابع PWM را فراخوانی کنید. این تابع دو پارامتر ورودی دارد. یکی شماره پین و دیگری مقدار فرکانس به هرتز که در این‌جا 0.5 است.

1918

برای این‌که به ال‌ای‌دی یک تایمر اضافه کنید تا به‌تدریج محو شود، باید کتاب‌خانه time را به برنامه اضافه و پین 12 را تنظیم کنید که فرکانس 50 هرتز دارد.

1919

حال با استفاده از یک بلاک try-except، میزان برق ال‌ای‌دی را اندازه‌ بگیرید و اگر به یک سطح مشخص رسید، فرایند معکوس شود. برای این‌ کار ابتدا برنامه را ذخیره کنید و ببندید و مجدد آن را باز کنید و کد زیر را بنویسید.

1920

 منبع: مجله شبکه مترجم: سارا بصیری

1 دیدگاه دربارهٔ «آموزش رزبری پای ساخت led چشمک زن با رزبری پای (19);

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.