اتصال SSH آنلاین به رزبری پای

رزبری پای یک مینی کامپیوتر است که استفاده های بیشماری دارد و محبوبیت آن به صورت روز افزون در حال افزایش است. این برد کوجک را میتوان به آسانی حمل کرد. بیشتر افراد برد خودر را به وسیله ssh کنترل میکنند و از آن استفاده های زیادی دارند. Ssh سیستمی بسیار پایدار است که فضای بسیار کمی را در سیستم شما اشغال خواهد کرد و همچنین استفاده از آن بسیار ساده است. شما حتی میتوانید با تلفن همراه خود نیز به رزبریتان ssh زده و دستورات مورد نیاز را به آن مخابره کنید. بیشتر افراد از رزبری به عنوان یه سیستم IOT استفاده میکنند. این سیستم‌ها نیاز دائم دارند تا روشن باشند و از فاصله های دور نیز در دسترس باشند. دسترسی به یک سیستم از راه دور کمی سخت تر از دسترسی به همان سیستم در شبکه داخلی یک خانه است. در این آموزش به شما نشان خواهیم داد که چگونه میتوانید از هرجای جهان به رزبری پای خود ssh بزنید و از آن استفاده کنید.

تنظیم کردن رزبری پای

ssh1

در این مرحله شما باید قادر به نصب رزپین و اتصال رزبری پای به اینترنت باشید اگر در این مورد مشکلی دارید بهتر است به پست های آموزشی وبلاگ رزبری پای مراجعه کنید.

putty یا هر کلاینت ssh دیگر

ssh2

ssh3

کاربران ویندوز نمیتوانند به صورت پیشفرض از ssh استفاده کنند. پس باید ازیک کلاینت ssh برای اینکار استفاده کنند. یک مودر معروف برای اینکار putty میباشد. پس از نصب آن به رزبری پای رفته و دستور ifconfig را وارد نمایید. این دستور به شما آدرس ip رزبری پای را نشان خواهد داد. Putty را باز کرده و ssh را انتخاب کنید و سپس ip رزبری پای را وارد کنید و بر روی open کلیک کنید. حال نیاز به مانیتورندارید و میتوانید رزبری را با ssh کنترل کنید.

Ngrok

ssh4

ngrok یک سیستم تونلینگ امن است که دستگاه شما را آنلاین خواهد کرد. با این پلتفرم میتوانید وب اپلیکیشن خود را ایجاد کرده و یا هر اپلیکیشنی را که آنلاین می‌شود را میتوان با آن اجرا کرد برای استفاده از آن نیاز دارید تا برنامه ngrok را بر روی رزبری پای خود دانلود و نصب کنید

دستور زیر را وارد نمایید:

سپس آن را از حالت فشرده خارج کنیم.

سپس پورتی را که میخواهید استفاده کنید را با اسم برنامه وارد نمایید مثلاً برای پورت ۸۰ :

حال برنامه‌های شما میتوانند به اینترنت دسترسی داشته باشند.

 

ssh5

ssh6

در سایت برنامه ngrok به این آدرس مراجعه کنید و سپس بر روی sign up کلیک کنید تا به شما یک کلید جهت فعالیت ارائه شود این توکن برای ssh آنلاین بر روی دامین خودتان مورد نیاز است برای دادن این کلید به رزبری پای از دستور زیر استفاده کنید:

فقط برای بار اول نیاز به این تنظیم است و در دفعات بعدی این تنظیمات به صورت خخودکار ارائه میشوند. حال میتوانید به صورت آنلاین رزبری خود را کنترل کنید. دستور زیر را وارد کنید

اگر تونل استاتوس شما آنلاین نشان داده می‌شود تبریک میگوییم میتوانید از سیستم خود به صورت آنلاین استفاده کنید. برای استافده از آن نیز نیاز به باز کردن ترمینال لینوکسی و یا putty دارید و سپس آدرس ngrok که به شما داده شده است را در آن وارد نمایید.

خلاصه

با این آموزش میتوان مطمئن بود که مقداری از مشکلات کاربران در برقراری ارتباط با رزبری خود از راه دور حل شده است . از این روش برای مشاهده دوربینی که برای مثال در خانه کار گذاشته اید نیز میتوانید استفاده کنید و بسیاری از موارد دیگر که تمامی آن‌ها خلاقیت شما را مورد چالش قرار خواهند داد.

منبع: instructables منبع ترجمه: دیجی اسپارک

برای آموزش آردوینو و میکروکنترلر ARM به وبلاگ الکترولب مراجعه کنید.

 

 

4 دیدگاه در “اتصال SSH آنلاین به رزبری پای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *